UWAGA w dniach 22 i 23. września w godzinach 11-13 jesteśmy do Państwa dyspozycji by odpowiedzieć napytania na temat indywidualnych zajęć terapeutycznych z końmi oraz hipoterapii w Naszej Stajni. Pokażemy Wam siebie i teren i mamy nadzieję rozpoczniemy wspólną końską przygodę
Polecamy lekturę kanonu: https://pthip.org.pl/hipoterapia
FORMY HIPOTERAPII Fizjoterapia na koniu – gimnastyka lecznicza na koniu poruszającym się stępem, mająca na celu usprawnienie ruchowe; prowadzona przez fizjoterapeutę lub pod jego kierunkiem. Psychopedagogiczna jazda konna i woltyżerka – zespół działań jeździeckich, pedagogicznych i psychologicznych podejmowanych w celu usprawnienia intelektualnego, poznawczego, emocjonalnego i fizycznego; prowadzona przez psychologa, pedagoga, terapeutę zajęciowego lub pod ich kierunkiem. 1 Terapia kontaktem z koniem – celem terapii jest nawiązanie kontaktu pacjenta ze zwierzęciem, z otaczającym środowiskiem, wreszcie z innymi ludźmi, jej istotą jest kontakt pacjenta z koniem, stworzenie sytuacji terapeutycznej, a nie samo dosiadanie konia; prowadzona przez psychologa, pedagoga, lekarza psychiatrę lub pod ich kierunkiem. Ponadto wyróżnia się jazdę konną dla osób niepełnosprawnych (rekreacyjną i sportową), która nie stanowi części hipoterapii, ale jest z nią ściśle związana i może mieć aspekt terapeutyczny.
Do zobaczenia,
Ewa &Ekipa
INFORMUJEMY, że już wkrótce ruszamy z regularnymi zajęciami hipoterapii. Do Naszego zespołu dołączyła Katarzyna Błaut, która w maju br ukończyła KURS INSTRUKTORA HIPOTERAPII z licencją Polskiej Akademii Zoopsychologii i Animaloterapii, prowadzony we współpracy z Centrum Szkoleń „Green Way”, wpisanym do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (nr 2.06/00050/2018). Etatowy hipoterapeuta w organizacji to Nasz wspólny nie mały sukces, na którym opierać będziemy możliwości stałej współpracy i rozwoju tejże formy rehabilitacji.
Chcemy wrócić do idei założycieli Fundacji Końskie Zdrowie i prowadzić oraz promować hipoterapię w regionie.
Dokumentacja dla pacjentów i lekarzy (karta kwalifikacyjna), jest już umieszczona w zakładce DO POBRANIA, abyśmy wszyscy mogli ruszyć z zajęciami – prosimy o wydrukowanie, oraz skierowanie się do SWOJEGO LEKARZA PROWADZĄCEGO, który może skorzystać z Naszych wzorów dla poszczególnych specjalistów, proces formalny zaczyna się od wypełnienia karty i podpisania przez Rodziców załącznika nr 5.
Następnie prosimy o dostarczenie wypełnionej karty kwalifikacyjnej z załącznikami (osobiście lub mailem), będziemy mogły się zapoznać z pacjentami na papierze, by niebawem odezwać się do Państwa bezpośrednio i umówić na spotkanie z dziećmi.
Mamy nadzieję, że odpowiemy na wszystkie Wasze pytania, a przede wszystkim już w czerwcu ruszymy z zajęciami dla Waszych dzieci
źródło: http://fundacja-hipoterapia.pl/
Hipoterapia jest jedną z form rehabilitacji wieloprofilowej, definiowana jako ogół zabiegów terapeutycznych, do których wykorzystuje się konia. Unikalność i uniwersalność tej metody polega na jednoczesnym oddziaływaniu ruchowym, sensorycznym, psychicznym i społecznym.
Opis
Hipoterapia to jedna z form rehabilitacji wieloprofilowej, definiowana jako ogół zabiegów terapeutycznych, do których wykorzystuje się konia.
Unikalność i uniwersalność tej metody polega na jednoczesnym oddziaływaniu ruchowym, sensorycznym, psychicznym i społecznym.
Dzięki hipoterapii m.in. kodowany jest w mózgu prawidłowy wzorzec ruchu miednicy podczas chodu, normalizowane napięcie mięśniowe, doskonalona równowaga, koordynacja, orientacja w przestrzeni i poczucie rytmu oraz redukowane są skutki zaburzeń emocjonalnych.
Dla kogo zajęcia?
Dla dzieci z problemami neurologicznymi, w tym z mózgowym porażeniem dziecięcym, wszelkimi problemami ortopedycznymi, dla dzieci z problemami natury psychicznej i społecznej: autyzmem, zespoł Downa, upośledzeniem umysłowym, nerwicami, nadpobudliwością psychoruchową, zaburzeniami zachowania, problemami szkolnymi wynikającmi z zaburzeń integracji zmysłów i typu dyslektycznego.
____________________________________________________________________________________________________
Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest dostarczenie wypełnionego przez lekarza prowadzącego skierowania na zajęcia.